2017-11-06 01:00:00

Student IT střední: Druhák

Jedná se o archivní příspěvky z mého starého blogu. O Prvák a výběr školy jsem bohužel přišel. Snad i tak někomu mohu pomoct.

Prázdniny nabité spoustou událostí a zážitků utekly ještě rychleji než v předchozích letech a opět se blížil můj návrat do školy, tentokrát už do druhého ročníku, který pro mě opravdu hodně znamenal a o všem si v tomto postu povíme.

Do druháku se nás z původních (asi) jednatřiceti dostalo o tři méně. Jeden se na to vykašlal už snad na podzim v prváku, druhý někdy na jaře a třetí byla slečna (ano, měli jsme dvě spolužačky...teď už jen jednu), kterou nepustili do dalšího ročníku kvůli příliš velké absenci. První pozitivní změnou bylo, že jsme se zbavili předmětů jako Chemie, Základy elektrotechniky, Technické kreslení apod. A přibyly nějaké více IT předměty.

Předměty V druhém ročníku nám přibyly dva technické předměty - Operační systémy a Datové sítě. A za předmět lze asi považovat i praktické vyučování (dále praxe).

Operační systémy

Asi nejlepší předmět ze všech. Především díky skvělému učiteli, který má bohaté zkušenosti a co se týče novinek v IT je daleko více v obraze než většina mých spolužáků. Hodiny operačních systémů mi pokaždé dodávaly pozitivní energii. Během roku jsme probírali historii Windows, Linuxu, práci s příkazovým řádkem ve Windows a terminálem v Linuxu a podobné. Narozdíl od programování jsem se dozvěděl i nějaké nové věci, takže pro mě nejspíše i nejpřínosnější předmět. Každému bych přál takového učitele :).

Datové sítě

Název zní tak mobilně, když máme být ten obor Mobilní aplikace, ale nijak se to nelišilo od předmětu zvaného Informační sítě, který mají všechny ostatní třídy. Probírali jsme nějaké základní pojmy v sítích, přístupové metody, topologie sítí atd. Co jsem slyšel tak o Token Ringu se učilo už před dvaceti lety a už tehdy to bylo zastaralé. Na druhou stranu pamatovat si kategorie kroucené dvojlinky není úplně na škodu. Celkově mě tenhle předmět bavil a ve třetím ročníku vypadá i daleko zajímavěji.

Hardware (podruhé)

Od Booleovy algebry a logických funkcí jsme trošku pokročili, k různým klopným obvodům a podobným věcem. V druhém pololetí jsme začali probírat mikroprocesorovou techniku a velice velice pomalu assembler. K vymýšlení alespoň jednoduchých programů jsme se vlastně dostali až na začátku třeťáku, ale aspoň jsem pochopil pojmy jako přímé, nepřímé a symbolické adresování a podobné. Předmět je to nejspíše užitečný, ale není podávaný příliš zábavnou formou.

Programování (podruhé)

Od vývojových diagramů jsme se konečně ve druhém ročníku dostali k C#. Přes nějakou základní práci s konzolí, datovými typy, podmínkami a cykly jsme se dostali k OOP. Respektive k tomu jak vytvořit třídu a z ní objekt. Nemyslím si, že by někdo opravdu pochopil, k čemu je OOP ve skutečnosti dobré. Někteří se radši kód naučili nazpaměť, což jsem úplně nechápal. Každopádně věci co nám zabraly celý rok jsem se naučil sám o rok dříve během několika večerů.

Praktické vyučování

Praxe se odehrávaly ve vedlejší budově školy. Ve druháku jsme je měli jednou za dva týdny, což se občas trefilo do nějakého volna nebo to odpadlo a vlastně jsme jich za ten rok měli jen pár. Náplní praxí bylo nějaké to skládání počítačů, pájení, cvakání RJ-45 koncovek, instalace Windows, Ubuntu, práce s uživatelskými učty ve Windows atd. Opět vcelku užitečné věci, ale nemyslím si, že by si někdo něco pamatoval.

Volnočasové aktivity

Škola pro studenty zdarma nabízí i nějaké kroužky. Co si pamatuji tak to byla třeba Robotika, Grafika, Minecraft (různé programování v něm atd.) a Programování v C#. Většinu kroužků učí učitelé nebo učitelé z praxí, ale právě kroužek C# chodil učit pán z firmy, který se od úplných základů dostal až k ASP.NET MVC. Jsem opravdu rád, že jsem na tenhle kroužek chodil, protože jsem měl příležitost se zeptat, jak se některé věci opravdu reálně používají a také jsem se díky tomu dostal na zajímavou souvislou praxi.

Souvislé praxe

Hned první den co jsme měli praxe ve škole nám bylo řečeno, že si máme sami najít nějakou firmu, do které půjdeme v červnu na dvoutýdenní souvislou praxi. Školy samozřejmě rády na webu píší, jak studentům zajistí praxi kdo ví v jaké firmě, ale realita je taková, že kdo si praxi nenajde sám, tak bude v nějaké firmě nejspíše uklízet nebo dělat nějakou podobně obohacující činnost. Úplně poslední možností, co by škola mohla zajistit je praxe na údržbě ve škole, to by asi nikdo zažít nechtěl. Spousta spolužáků ráda využila svých tatínků podnikatelů a "byli" na praxi u nich. Né že bych takovou možnost neměl, ale proč bych měl zahodit dva týdny, kdy jsem se mohl něco naučit a něco si opravdu zkusit? Díky již výše zmíněnému kroužku jsem měl možnost praxe ve firmě, která se zabývá vývojem ASP.NET webových aplikací. Musím říct že jsem si ty dva týdny užil a strávil jsem tam ještě část prázdnin na brigádě. Z mého pohledu byly souvislé praxe asi nejužitečnější dva týdny z celého školního roku.

Souteže

Ve druháku jsem se účastnil i několika soutěží. Před nástupem do (současného) třetího ročníku jsem si ale řekl, že ve třeťáku už trošku zvolním a budu se věnovat spíše škole a svému webu a práci. Díky těmto soutežím jsem získal spoustu zkušeností v různých problematikách a otevřelo mi to zajímavé možnosti. Doporučuji všem zkusit každou soutěž co můžete, ale zase se tím nestresovat tolik jako já, nedělá to člověku dobře.

Studentské trenérské centrum Microsoft (STC)

Nejedená se ani tak o soutěž jako o program českého Microsoftu pro středoškolské studenty. Program trvá dva roky, v prvním roce student školí do hloubky práci s MS Office (což se možná někomu zdá zbytečné, ale ono se opravdu hodí umět Office a ne jen znát Office) a prezentační dovednosti (asi nejméně zábavná část pro mě). V druhém roce jsou to pak už technické věci okolo programování, Azure atd. Program je zakončen absolventskou prací. Já jsem momentálně na konci prvního ročníku tohoto programu. Krom všech těchto školení probíhajících online po večerech se člověk také dostane do českého Microsoftu třeba na letní školu a má možnost účastnit se různých Microsoftích akcí. Celkově tento program mohu všem doporučit. Výběrové řízení má dvě kola. První je krajské, spočívá v prezentaci sebe samotného cca 5-10 minut a poté odpovídání na různé otázky. Otázky se točí okolo toho o čem jste mluvili (že umíte nebo, že vás baví), takže pozor na jazyk a také se třeba zeptají na nějaké informace okolo Microsoftu (Kdy byl založen? Kdo je současný CEO? Jaké jsou nějaké Microsoftí produkty?...). Prezentaci může (ale nemusí) mít člověk v češtině, ale u otázek je potřeba počítat s tím, že některé budou položeny v angličtině a bude se očekávat anglická odpověď. Druhé kolo už je finálové a odehrává se přímo v budově Microsoftu v Praze. Zde se vybere cca 30 studentů do nového ročníku programu. Průběh je v podstatě stejný, opět prezentace a otázky, ale teď už je porota složena zčásti ze zaměstnanců Microsoftu. Pokud si říkáte, že nemáte šanci, tak každý ji má, stačí ukázat, že něco děláte a že se chcete učit nové věci. Spousta lidí co je se mnou v ročníku tak neprogramují, ale jsou dobří v něčem jiném a uměli to ukázat. Více o tomto programu najdete zde.

Office Arena

U Microsoftu ještě zůstaneme, opravdovou soutěží, kterou Microsoft provozuje je právě Office Arena. Do té jsem byl přihlášen naší paní učitelkou na IKT, cílem je naplánovat projekt podle zadání (v ten rok to byla Školní televize) a využít k tomu všechny programy balíku MS Office. Zprávu o projektu napsat ve Wordu, rozpočet zpracovat v Excelu (využít co možná nejvíc co možná nejsložitějších vzorečků), prezentaci v PowerPointu a nějaký prostor pro kolaboraci a poznámky v OneNotu. Školní kolo se prezentovalo před třídou. Krajské kolo probíhalo tak, že se na krajských centrech (školách) sešli všichni účastníci z kraje a měli tři hodiny na zpracování zadání ve Wordu, Excelu a PowerPointu. Kdo postoupil do finále tak měl za úkol opět prezentovat svůj projekt ze školního kola v Microsoftu v Praze. Nad přípravou jsem strávil spoustu času a tuto soutěž považuji tak nějak za svoje největší selhání. Oproti člověku co soutěž vyhrál byla moje prezentace naprosto nudná a neoriginální, ačkoliv jsem pro projekt i vytvořil web. Doporučil bych tuto soutěž spíše lidem co umí dobře a zábavně prezentovat a umí trochu slušně s MS Office, pro nás programátory to tolik není :). Web Office Arény najdete zde.

Kybersoutěž

Do soutěže v kybernetické bezpečnosti jsme byli tak nějak přihlášeni všichni. V rámci praktického vyučování, jsme měli všichni udělat školní kolo, které spočívalo v zásadě pouze v odpovídání na otázky (a,b,c) a vše jsme mohli googlit. Postoupit tak do krajského kola člověka nestálo skoro žádné úsilí. Krajské kolo už fungovalo trochu jinak, měli jsme cca dva týdny na splnění deseti úkolů. Opět, jak je vyřešíme bylo úplně na nás, klidně to za člověka mohl udělat někdo jiný. Úkoly spočívaly v nějakém dešifrování, SQL Injection apod. Z 10 úkolů jsem udělal pouze asi 5 a to ještě těch jednodušších. Nevím jak se to stalo, ale byl jsem asi 15. v republice a prvních 30 postupovalo do celostátního finále. Celostátní finále probíhalo v Brně v rámci nějakého vojenského veletrhu, na každý úkol nás rozhodili náhodně do týmů a měli jsme určitý čas na jeho splnění. A opět nevím jak se to stalo, ale v celostátním finále jsem skončil na 3. místě. Vyhrál jsem Firewall (je z něho skvělý router :3), nějaký externí HDD, hromadu poukazů a mimochodem také účast na celoevropském finále v Malaze ve Španělsku, kterého jsme se dva týdny zpátky zúčastnili. Tak nějak mám pocit, že to všechno byla spíše náhoda, ale rozhodně to byla zajímavá zkušenost. O soutěži si opět můžete něco přečíst zde.

Druhý ročník byl pro mě dost nabitý a získal jsem spoustu zkušeností ať už ze soutěží z praxe (brigády) nebo ze svých večerních programování. Každému na střední bych doporučil ať nepropásne žádnou příležitost, i věci co ho na první pohled nemusí úplně zajímat (jako mě třeba právě ta Office Arena nebo Kybersoutěž) mohou člověku přinést spoustu zkušeností. Co se týče školy samotné, byl jsem celkově se druhákem spokojenější než s prvákem, v předmětech i v učitelích. Každopádně svůj podíl na tom mělo i to, že jsem do té školy nechodil s tím, že za 7 hodin už můžu domů, ale s tím, že se něco dozvím (alespoň v nějakém předmětu) a že se mi třeba naskytne nějaká příležitost k něčemu zajímavému, a že jich bylo :)