2021-02-24 01:00:00

Recenze: AlzaPower Station PS450

Nikde jsem nenašel "neplacenou" recenzi na AlzaPower Station PS450 a hodnocení přímo u prodejce mi přijde trochu nespravedlivé. Zkusím se tedy podělit o své zkušenosti.

Část víkendů trávím na chatě rodičů v horách. Bez elektřiny, bez signálu a jiných výdobytků moderní civilizace. Říkal jsem si ale, že by nebylo úplně špatné moct si večer pustit pár dílů seriálu na notebooku nebo v případě nouze mít z čeho dobít aku nářadí. Instalovat na střechu solární panely momentálně nepřipadalo v úvahu, není na to prostor. Vrčet v krásné přírodě benzínovou centrálou také není zdaleka ideální řešení. Začal jsem tedy koukat po různých přerostlých powebankách, nazývaných také Power Stations. Kromě chaty jsem usoudil, že ji využiju i při jiných příležitostech.

Rychle jsem zjistil, že v cenové kategorii do deseti tisíc korun je výběr minimální a ta od Alzy se jeví jako jednoznačně nejlepší, až se mi cena zdála podezřele nízká. Nutno podotknout, že Alza uvádí 124800 mAh ale při 3.7V. Budeme-li tedy mít připojený 12V nebo nedejbože 230V AC spotřebič, bude kapacita daleko menší. Ale 462Wh už je směrodatný údaj.

Roměry a zpracování

Power Station působí velmi odolně, je kovová a stojí na gumových nožičkách´. Váží 4,5 kila, není to tedy na dlouhé nošení, ale k tomu ani nebyla vyrobena.

USB výstupy

Power Station je pravděpodobně vybavena články s nominálním napětím 3.7V, napájení 5V USB by tedy mělo být nejefektivnější. Mohu jen říct, že jsem nenašel tolik času a odhodlání, aby se mi ji povedlo vybít pomocí USB spotřebičů. Pravděpodobně se bavíme o desítkách nabití mobilního telefonu. Majitele modernějších notebooků určitě potěší USB-C s Power Delivery (60W), bohužel nemám zařízení, kterým bych ho vyzkoušel.

alt text

12V výstup

K napájení notebooku používám autonabíječku, konkrétě tuhle. V kombinaci s notebookem Dell Inspiron 7560, jsem se dostal na více než 20 hodin přehrávání 4K videa z YouTube při polovičním jasu obrazovky. Zkoušel jsem připojit také autoledničku u té ale předpokládám, že by řádově vydržela spíše pár hodin. V létě vyzkouším také a doplním.

230V AC výstup

Po zapnutí tlačítka pro AC je slyšet velmi tiché hučení ventilátoru měniče. Nijak neruší. Je nutné si uvědomit, že při převodu stejnosměrného proudu na střídavý dochází k velkým ztrátám a limit zatížení je 300W. Lze tedy nabít notebook, aku vrtačku i stolní PC s monitorem jsem zkoušel připojit. Všechno zvládla. Nemám vůbec představu, jaký odběr má tiskárna, ale po připojení jen zacvakala a nic se nedělo, tedy asi více než 300W :). AC výstup může být fajn jako úplně nouzové řešení, ale pro nabíjení notebooku a jiných spotřebičů rozhodně doporučuji využívat 12V nebo USB-C PD. Při ceně 8 tisíc korun musíme každopádně ocenit, že tu ta nouzová možnost vůbec je.

Reproduktor

V recenzích na Alze pranýřovaný za velmi špatný zvuk. Nevím zda Alza vyměnila čínského dodavatele nebo mám tak nízké standardy, ale mně pro přehrávání filmu či písničky do pozadí na párty přijde více než dostatečný. Až na otravný zvuk při jeho zapnutí a vypnutí nemám co vytknout.

LED světlo

Svítí docela hodně. Škoda jen, že třeba není možné měnit barvy, ale opět jako nouzové světlo poslouží dobře.

Nabíjení

Power Station je dodávána s poměrně velkým AC adaptérem na nabíjení. Rozměrově je asi jako adaptér k nějakému staršímu notebooku. Možnost dobíjení solárním panelem jsem nezkoušel, podle Alzy možná je a i ho prodává. Za slunného dne někde venku to asi může být fajn, ale já bych daleko více ocenil nabíječku do auta. Tu Alza nedodává, ale objevil jsem alternativní řešení. Výše zmíněná 12V nabíječka na notebook je dodávaná se spoustou konektorů z nichž žádný bohužel nesedí přesně, ale použitím s ještě jednoho adaptéru se to povedlo. Dokonce i napětí je správné (19V). U nabíječky je adaptér 5,5mm x 2,5mm. K powerstation potřebujeme 5,5mm x 2.1mm. Tento adaptér poslouží skvěle. Věřím, že možnost nabíjet v autě ocení i další majitelé.

alt text

Shrnutí

Za tu cenu si opravdu myslím, že Power Station od Alzy není špatná. Ačkoliv je naprosto evidentně poskládaná z různých čínských komponent. Mám trochu strach z životnosti článků, ale vydrží-li pár let mého občasného použití, budu spokojený. Stejně jako jiné baterie, hlavně ji skladovat nabitou.