Po dvou letech jsem se k tomu konečně dokopal. Zbavil jsem se Wordpressu! Tedy stále se o dva weby běžící na Wordpressu (ne)starám, ale aspoň můj web už nadobro opustil.

WordPress - dobrý sluha, ale špatný pán

Tento podnadpis je vlastně velice výstižný. Když se mě dnes někdo se základní znalostí IT zeptá, jak by si měl vytvořit web, když za to nechce dát pokud možno žádné peníze, bez váhání řeknu Wordpress. V tu chvíli musím přemáhat vnitřní slovní průjem o SEO, nepoužitelných šablonách, nefunkčních pluginech a že mu vlastně na ten web nejspíše nikdo nikdy nepřijde. Wordpress je skvělý v tom, že ho základně obsluhovat opravdu zvládne skoro každý, je zdarma a má obrovskou komunitu. A tady je možná ten kámen úrazu, jak si mám vybrat z deseti pluginů pro kontaktní formulář? Pomodlím se a kliknu na ten první a ono to funguje. Tady je stále Wordpress ten hodný sluha. Ale co když chci šablonu. Strávím několik hledáním šablony, co se mi líbí, abych pak zjistil, že v reálu vůbec nejde přizpůsobit, tak jak jsem chtěl. V lepším případě byla zdarma a ztratil jsem tedy jen ten čas, v horším případě ještě pár desítek dolarů k tomu. A tady se dostáváme k tomu pánovi. Web by se měl přizpůsobit majiteli, ne abych já přizpůsoboval své požadavky Wordpressu. 

Jdeme na to

Rozhodl jsem se tedy pustit se do webu sám. Na druhou stranu jsem byl otevřen čemukoliv, co mi to trochu usnadní a urychlí. Není důvod psát vše úplně od nuly. Narazil jsem na PiranhaCMS jednoduché CMS psané na ASP.NET Core používající SQLite. A pro mé potřeby funguje překvapivě skvěle. Konečně jsem si mohl vytvořit tak jednoduchou stránku, jak jsem chtěl. Bez zbytečného balastu, pluginů a kdo ví čeho. A nástroj pro psaní blogu funguje také bez problému. Hned po nasazení jsem zkusil  PageSpeed Insights od Googlu. Bez jakýchkoliv optimalizací jsem se dostal na skóre 92 (ze 100). O tom se mi na Wordpressu nesnilo ani po hodinách zkoušení různých nefunkčních pluginů. Jsem nadšen! 

Tímto krokem jsem se zase o malý kousek posunul k vnitřnímu klidu a rovnováze. Snad bude web dlouho sloužit. Pokud přechod z Wordpressu na vlastní řešení zvažujete, běžte do toho. Adrenalin se dá najít i jinde než při klikání na tlačítko "Aktualizovat" :).